Blog

Nowości, inspiracje i wskazówki

Czy programowanie jest nową formą alfabetyzacji?

Czy programowanie jest nową formą alfabetyzacji?

16.03.2020 Olga Lenarczyk

W dzisiejszych czasach w zasadzie każda osoba dorosła umie pisać i czytać.

Ale nie zawsze tak było.

Tysiąc lat temu większość ludzi zajmowała się rolnictwem, a żeby być rolnikiem, nie trzeba było być piśmiennym. Niewielka grupa ludzi, którzy potrafili czytać, byli to zazwyczaj kapłani, mnisi, członkowie rodziny królewskiej i zawodowi pisarze (zwykle zatrudnieni przez członków rodziny królewskiej).

Umiejętność czytania do zwyczajnej egzystencji ludzie, tysiąc lat temu, postrzegali jak możliwość kodowania w dzisiejszym świecie. Ludzkość rozumiała to jako jakąś magię.

Jestem przekonana, że w przyszłości, kodowanie stanie się tak powszechne jak umiejętność pisania i czytania obecnie.

Nie musisz być profesjonalnym pisarzem aby być w stanie coś napisać. Nawet jeśli nie jest to konieczne w Twojej codziennej egzystencji.

To samo będzie w przypadku programowania.

Umiejętność kodowania będzie znana powszechnie w społeczeństwie, nie tylko zawodowym programistom. Tak więc niezależnie od tego jaki zawód będzie przez nas wykonywany, kodowanie stanie się nieodłączną częścią naszej rzeczywistości.

Ale po co każdy miałby umieć programować?

Z tego samego powodu co pisać i czytać, ponieważ sprawi to, że będziemy bardziej efektywni i produktywni.

Przykładowo, na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że umiejętności pisania i czytania nie są potrzebne w rolnictwie tak jak w innych zawodach. Jednak wraz ze wzrostem edukacji, lata temu, rolnicy zaczęli zapoznawać się z doświadczeniami i badaniami odnośnie ich działalności co pozwoliło im rozwinąć się jak nigdy wcześniej.

Piśmienni farmerzy dużo szybciej rozwijali swoje gospodarstwa.

Porównajmy to teraz do programowania.

Nawet jeśli nie jesteś zawodowym programistą i nie zamierzasz nim zostać, możesz wykorzystać twoje umiejętności kodowania aby stać się bardziej produktywnym i efektywnym.

Możesz pisać skrypty dzięki czemu zautomatyzujesz żmudne i nudne zadania, które musisz regularnie wykonywać, co zapewni ci więcej wolnego czasu i mniej stresu.

Zmiana tego stanu rzeczy, na powszechną społeczną umiejętność kodowania, już się rozpoczęła. Proces ten, nie zostanie ukończony z dnia na dzień. Będzie on powolny, tak aby większość ludzi miała szansę nauki kodowania, natomiast ci, którzy zaczyną już dzisiaj, będą mieli dużą przewagę nad resztą.

Sprawdź nasze kursy

Web Development 1

Web Development 1

Lublin 22.09.2022

Naucz się budowania stron i aplikacji internetowych. Wybierz nasz najsłynniejszy kurs i poznaj tajniki Web Developmentu!

od 2999,00 PLN

Zarejestruj się na ten kurs
Programowanie dla początkujących (Python)

Programowanie dla początkujących (Python)

Lublin 22.09.2022

Naucz się podstaw programowania i Zostań programistą! Kurs z języka programowania Python, który jest jednym z najpopularniejszych w świecie IT.

od 999,00 PLN

Zarejestruj się na ten kurs

Zapisz się do naszego newslettera!

Messenger