Czy programowanie jest nową formą alfabetyzacji?

16.03.2020 Olga Lenarczyk
W dzisiejszych czasach w zasadzie każda osoba dorosła umie pisać i czytać.
Ale nie zawsze tak było.
Tysiąc lat temu większość ludzi zajmowała się rolnictwem, a żeby być rolnikiem, nie trzeba było być piśmiennym. Niewielka grupa ludzi, którzy potrafili czytać, byli to zazwyczaj kapłani, mnisi, członkowie rodziny królewskiej i zawodowi pisarze (zwykle zatrudnieni przez członków rodziny królewskiej).
Umiejętność czytania do zwyczajnej egzystencji ludzie, tysiąc lat temu, postrzegali jak możliwość kodowania w dzisiejszym świecie. Ludzkość rozumiała to jako jakąś magię.
Jestem przekonana, że w przyszłości, kodowanie stanie się tak powszechne jak umiejętność pisania i czytania obecnie.
Nie musisz być profesjonalnym pisarzem aby być w stanie coś napisać. Nawet jeśli nie jest to konieczne w Twojej codziennej egzystencji.
To samo będzie w przypadku programowania.
Umiejętność kodowania będzie znana powszechnie w społeczeństwie, nie tylko zawodowym programistom. Tak więc niezależnie od tego jaki zawód będzie przez nas wykonywany, kodowanie stanie się nieodłączną częścią naszej rzeczywistości.
Ale po co każdy miałby umieć programować?
Z tego samego powodu co pisać i czytać, ponieważ sprawi to, że będziemy bardziej efektywni i produktywni.
Przykładowo, na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że umiejętności pisania i czytania nie są potrzebne w rolnictwie tak jak w innych zawodach. Jednak wraz ze wzrostem edukacji, lata temu, rolnicy zaczęli zapoznawać się z doświadczeniami i badaniami odnośnie ich działalności co pozwoliło im rozwinąć się jak nigdy wcześniej.
Piśmienni farmerzy dużo szybciej rozwijali swoje gospodarstwa.
Porównajmy to teraz do programowania.
Nawet jeśli nie jesteś zawodowym programistą i nie zamierzasz nim zostać, możesz wykorzystać twoje umiejętności kodowania aby stać się bardziej produktywnym i efektywnym.
Możesz pisać skrypty dzięki czemu zautomatyzujesz żmudne i nudne zadania, które musisz regularnie wykonywać, co zapewni ci więcej wolnego czasu i mniej stresu.
Zmiana tego stanu rzeczy, na powszechną społeczną umiejętność kodowania, już się rozpoczęła. Proces ten, nie zostanie ukończony z dnia na dzień. Będzie on powolny, tak aby większość ludzi miała szansę nauki kodowania, natomiast ci, którzy zaczyną już dzisiaj, będą mieli dużą przewagę nad resztą.