Blog

Nowości, inspiracje i wskazówki

Jaki jest najlepszy język programowania na początek?

Jaki jest najlepszy język programowania na początek?

09.03.2021 Olga Lenarczyk

Jaki jest najlepszy język programowania dla początkujących?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby początkujące. Więc co robisz (jako początkujący), gdy to pytanie pojawi się w Twojej głowie?

Szukasz odpowiedzi u wujka Google, pytasz na forach i wśród znajomych, którzy są programistami.

Jaką odpowiedź zwykle otrzymujesz? Każdy z nich proponuje swój ulubiony język na początek. Albo ten, od którego zaczął.

To sprawia, że jesteś jeszcze bardziej rozdarty, bo każdy z nich będzie mówił co innego. Więc kto ma rację?

Wszyscy i nikt. :)

Każdy (główny) język programowania może (po opanowaniu go na odpowiednim poziomie) zapewnić Ci pracę. Ponadto, gdy jesteś profesjonalnym programistą masz do czynienia z wieloma różnymi językami programowania. Nikt nie zna całkowicie i nie działa tylko na jednym z nich. Więc zamiast uczyć się języka programowania, powinieneś nauczyć się pojęć programowania. Pojęć lub podstaw, które są współużytkowane przez wszystkie (lub większość) języków programowania. Kiedy nauczysz się podstaw, łatwiej będzie Ci działać na różnych językach.

Dobra, ale tutaj pojawia się następne pytanie: który język jest najlepszy do nauki tych (ogólnych) podstaw?

Według mnie: Zacznij od Pythona.

Dlaczego? Głównie ze względu na jego prostą składnię, wielość zastosowań oraz fakt, że jest to język przyszłości i sztucznej inteligencji.

Nauczyliśmy wielu początkujących jak kodować i z doświadczenia wiemy, że przy rozpoczęciu np. od JavaScript, dużo czasu zmarnowaliśmy na nauce podstaw takich jak brakujące nawiasy lub średniki, zamiast koncentrować się na podstawach programistycznych. Dlatego zanim zaczniemy tworzyć skomplikowane formuły, chcemy zapewnić wam solidne podstawy ;)

Dlaczego nie HTML & CSS?

HTML & CSS są świetnymi językami, aby rozpocząć kodowanie, ale nie są językami programowania. HTML jest językiem znaczników, a CSS jest językiem stylizacji. Niemniej jednak, są świetnym sposobem na zrozumienie jak wygląda pisanie kodu dlatego gorąco zachęcam do nauki HTML & CSS. Ale zachęcamy Cię, jeśli chcesz solidnie nauczyć się programowania, zacznij od Pythona.

Sprawdź nasze kursy

Web Development 1

Web Development 1

Wkrótce!

Dowiedz się, jak tworzyć witryny sieci Web i aplikacje internetowe. Podczas tego 12-tygodniowego kursu, nauczysz się front-endu i back-endu!

Czytaj więcej
Programowanie dla początkujących (Python)

Programowanie dla początkujących (Python)

Wkrótce!

Naucz się podstaw programowania i Zostań programistą! Kurs z języka programowania Python, który jest jednym z najpopularniejszych w świecie IT.

Czytaj więcej

Zapisz się do naszego newslettera!

Messenger