Blog

Nowości, inspiracje i wskazówki

Kim jest full-stack developer?

Kim jest full-stack developer?

16.03.2020 Olga Lenarczyk

W uproszczeniu mając na myśli full-stack (web) developera mówimy o osobie, która zajmuje się wszystkimi aspektami związanymi z web developmentem (tworzenie stron internetowych), takimi jak:

  • front-end, (wszystko co widzimy)
  • back-end, (tzw. zaplecze czyli procesy, które sprawiają, że coś się dzieje na stronie)
  • konfiguracja serwera i wdrażanie kodu

Full-stack developer jest swojego rodzaju jednoosobowym zespołem, który jest najbardziej popularny w zakresie mniej skomplikowanych stron i aplikacji webowych lub w małych start-upach, gdzie jedna osoba jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi rzeczami technicznymi.

Co ciekawe, Full-stack developerzy są poszukiwani również przez większe firmy i agencje, nie dlatego że potrzebują jednej osoby do obsługi aplikacji, ale dlatego, że niezwykle cenią osoby, które są elastyczne i łatwo mogą przeskoczyć z działu zajmującego się front-endem do np. back-endu.

Przyjrzyjmy się uważniej, jaką wiedzę musi mieć full-stack web developer.

Front-end development

W zakresie front-endu, minimalna wiedza full-stack developera musi zawierać znajomość języków znaczników czyli HTML i CSS, które są podstawą wszystkich stron i aplikacji internetowych.

Jeśli jako full-stack developer będziesz chciał uczynić stronę bardziej interaktywną, możesz dodać do Twojego pakietu wiedzy podstawy JavaScriptu, jednak przy obecnym poziomie fremwokrów (platform programistycznych i szkieletów do budowy aplikacji), takich jak np. Bootstrap, możesz stworzyć przyzwoity front-end, nawet bez znajomości JavaScriptu.

Back-end development

Backend development oznacza pisanie kodu, który znajduje się na serwerze.

Relację back-endu i front-endu można porównać do działania samochodu. Front-end to każdy element samochodu widoczny z zewnątrz, natomiast back-endem nazwiemy silnik, którego nie widać patrząc na samochód z zewnątrz, natomiast który jest elementem koniecznym aby samochód mógł się poruszać.

W przeciwieństwie do front-endu (gdzie używa się HTML, CSS i JS), back-end daje więcej możliwości pod względem wyboru języka programowania. Właściwie, możesz używać każdego języka programowania do budowy back-endu twojej aplikacji czy strony internetowej, np. Ruby, PHP, Python, Java, C#, Scala, Go i tak praktycznie w nieskończoność.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że koncepty back-endu są takie same w każdym języku programowania co oznacza, że jeśli nauczysz się go w jednym z języków, łatwo będzie ci przeskoczyć na inny.

Na kursach SmartNinja używamy języka Python do nauki back-endu i nasi studenci, nawet Ci którzy chcą zmienić język na inny, nie mają problemów aby to zrobić.

Praca z serwerami internetowymi

Serwer to po prostu kolejna nazwa komputera, który jest online 24h na dobę i jego jedyną rolą jest przechowywanie aplikacji internetowej ta, aby każdy w Internecie mógł uzyskać do niej dostęp.

Tak więc, kiedy już napiszesz kod Twojej aplikacji, kolejnym krokiem jest umieszczenie go na serwerze.

Chociaż możesz mieć serwer w domu, znacznie częściej używa się jednego z istniejących dostawców hostingu. Największymi dostawcami są Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure i Google Cloud.

Wszystkie zapewniają różne typy serwerów, a nawet różne poziomy zaangażowania serwera. Oznacza to, że możesz uzyskać serwer, na którym zainstalujesz i skonfigurujesz wszystko lub taki, w którym tylko umieszczasz swój kod i pozostawiasz konfigurację dostawcy hostingu (tak zwany „serwer bez serwera” lub platforma jako usługa).

Chociaż „full-stack developer” na początku może wydawać się skomplikowany, stosunkowo łatwo jest osiągnąć poziom podstawowy, na bazie którego może budować swoje doświadczenie. Na kursie Web Development 1 możesz nauczyć się programowania zarówno front-end (HTML, CSS, Bootstrap), jak i back-end (Python, Flask, PostgreSQL), a także jak wdrożyć aplikację internetową na serwerze.

Sprawdź nasze kursy

Web Development 1

Web Development 1

Lublin 22.09.2022

Naucz się budowania stron i aplikacji internetowych. Wybierz nasz najsłynniejszy kurs i poznaj tajniki Web Developmentu!

od 2999,00 PLN

Zarejestruj się na ten kurs
Programowanie dla początkujących (Python)

Programowanie dla początkujących (Python)

Lublin 22.09.2022

Naucz się podstaw programowania i Zostań programistą! Kurs z języka programowania Python, który jest jednym z najpopularniejszych w świecie IT.

od 999,00 PLN

Zarejestruj się na ten kurs

Zapisz się do naszego newslettera!

Messenger