Blog

Nowości, inspiracje i wskazówki

Pierwszy Estoński inwestor w Lublinie już u progu. Wywiad z Michałem Jankowskim, prezesem firmy JMMJ.

Pierwszy Estoński inwestor w Lublinie już u progu.  Wywiad z Michałem Jankowskim, prezesem firmy JMMJ.

11.08.2020 Olga Lenarczyk

OL: Michał – Dwa słowa o Tobie, skąd jesteś i jak potoczyła się Twoja kariera?

Jestem chłopakiem z Lublina, chodziłem do IX Liceum obok Leclerk’a i od dziecka bawiłem się komputerami. Zaczęło się od tego, że na czubach organizowaliśmy Internet lokalny, potem studia w Warszawie. Jak rozwijaliśmy firmę w Warszawie to Lublin był kolejnym naturalnym miejscem dla naszego biznesu, a ja jako rodowity Lublinianin, miałem wyrobione kontakty i wiedziałem, że Lublin to dobre uczelnie odnośnie IT, które do dzisiaj miały dużo absolwentów na export. Wiedziałem też, że nie wszyscy absolwenci kierunków IT, chcą wyjeżdżać więc pomyśleliśmy, że to się fajnie złoży. Stąd jesteśmy w Lublinie już od 2015 roku w biurowcu na Zana. Myśleliśmy też o Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym ale zdecydował fakt, że większość pracowników przychodzi piechotą do pracy a na Zana komunikacja jest bardzo dobra.

OL: Czym się zajmujecie w JMMJ?

Jako JMMJ zajmujemy się oprogramowaniem dla firm do optymalizacji procesów w branżach, na których się znamy czyli głównie na branży motoryzacyjnej, wszystkiego od produkcji aut, zarządzania flotą, sprzedaży ubezpieczenia po branżę finansową odnośnie rzeczoznawców i wyceny szkód komunikacyjnych. Nasi najwięksi klienci to przede wszystkim Dekra, Polpharma czy Microsoft. Z tym ostatnim działamy odkąd zostaliśmy polskimi finalistami Microsoft Imagine Cup i tak to się zaczęło. Bardzo fajnie współpracuje nam się z Microsoftem, dobrze traktują polskich partnerów i pomagają przy prowadzeniu projektów POC (Proof of concept). Dzięki technologiom Microsoft i blockchain zaczęliśmy współpracować z tym partnerem z Estonii, który chciał wejść na rynek polski. My szukaliśmy rozwoju dla naszej firmy, oni spółek które pozwolą im wejść na rynki europejskie, stąd decyzja o połączeniu.* Uptime group to dzięki nam, pierwszy Estoński inwestor w Lublinie.*

OL: Kim jest wasz tajemniczy Estoński inwestor i jakie są wasze następne kroki?

Uptime group to grupa estońska kapitałowa obecna w Norwegii, Danii, Szwajcarii i teraz w Polsce. Dzięki połączeniu naszych firm, otworzyły się przed nami rynki, na których dotąd nie byliśmy. Zaczęliśmy już rekrutację w Lublinie na stanowisko Seniora React’a na międzynarodowy projekt, a właściwie zaczniemy od jutra 😊 Jak ktoś się chce sprawdzić w środowisku międzynarodowym to zapraszamy do złożenia CV. Szukamy osoby z zacięciem do bycia szefem zespołu. Fajne jest to, co robicie jako SmartNinja, czyli uczycie ludzi od postaw IT, dzięki czemu na rynku jest dużo nowych osób z kompetencjami miękkimi a nie tylko z wysokimi umiejętnościami kodowania, bo w każdym zespole potrzebna jest osoba, która porozmawia z klientem i po ludzku wyjaśni na czym polega problem. Z mojego doświadczenia powiem, że na początku baliśmy się zatrudnić kogoś po kursie IT, ale mamy już jedną taką osobę w swoim zespole, która świetnie się sprawdziła i pracuje u nas już od 2 lat. Fajne było w nim to, że siedział i robił swoje projekty i zamiast wypisywać w CV kolejne technologie, po prostu wysłał do nas swoje portfolio, dzięki czemu inni członkowie zespołu mogli poznać jego umiejętności i byli świadomi tego jakie błędy popełnia. Dlatego bardziej niż wysokich umiejętności kodowania szukamy ludzi, którzy mają zapał. Jak ktoś jest hobbistą to sobie siedzi i realizuje projekt więc nie musisz go pilnować bo ostatecznie zadanie wykona, realizując je w swoim tempie lub poszuka pomocy kogoś bardziej doświadczonego. Ale obecnie skupiamy się na poszukiwaniu Seniora z dużymi kompetencjami miękkimi, który zbuduje wokół siebie zespół.

OL: Co to oznacza dla lubelskiego rynku IT ?

Przede wszystkim to, że na początku planujemy zatrudnić frontendowy zespół i potem zobaczymy jak to się rozwinie. Wiemy, że młodzi i zdolni programiści ciągnął do Lublina z Zamościa, Chełma czy innych okolic. Mam nadzieję, ze w Lublinie będziemy bardziej obecni. Lubelskie IT jest fajne bo jest sporo firm, a przy tym nie konkurujemy ze sobą. Z perspektywy pracownika to też jest fajne, jak masz firmy z różnych kawałków IT, to nie musisz się zastanawiać, w którym kierunku chcesz iść, tylko robisz to co lubisz a robota znajdzie Cię sama 😊. W Lublinie ludzie osiadają. W Warszawie ludzie przyjeżdżają, zrobią biznes i wyjeżdżają. A Lublin się buduje, ci ludzie zostają budują wartość i to całe połączenie pozwoli skorzystać zarówno nam jak i Lublinowi.

Więcej o JMMJ tutaj

Sprawdź nasze kursy

Zimowy kurs programowania online

Zimowy kurs programowania online

Online 14.12.2020

Sprawdź czy programowanie jest dla Ciebie i poznaj podstawy projektowania stron i aplikacji internetowych!

od 499,00 PLN

Zarejestruj się na ten kurs
Programowanie dla początkujących (Python)

Programowanie dla początkujących (Python)

Lublin 04.02.2021

Naucz się podstaw programowania i Zostań programistą! Kurs z języka programowania Python, który jest jednym z najpopularniejszych w świecie IT.

od 999,00 PLN

Zarejestruj się na ten kurs

Zapisz się do naszego newslettera!

Messenger