Blog

Nowości, inspiracje i wskazówki

Wywiad z twarzą firmy Star Technology- Konradem Chołożyńskim

Wywiad z twarzą firmy Star Technology- Konradem Chołożyńskim

19.12.2019 Olga Lenarczyk

Co robi Twoja firma? Jaka jest wasza specjalność?

Jesteśmy Software House, który pisze dedykowane oprogramowanie w technologiach webowych. Obecnie wprowadzamy również swój własny produkt – system do kompleksowego zarządzania drukarnią etykiet.

Jak duża jest Twoja firma, ilu pracowników zatrudniasz?

Jesteśmy małą firmą, obecnie w zespole mam 6 osób na stałe. W zależności od potrzeb projektu, współpracujemy z wieloma specjalistami w kraju.

Jakie są Twoje ulubione projekty, które zrobiłeś do tej pory (albo własne lub dla klientów)?

W zasadzie każdy projekt, który jest używany przez klientów sprawia mi ogromną satysfakcję. Rozwiązania, które tworzymy pozwalają naszym klientom rozwijać swoje firmy, a ich pracownikom ułatwiać codzienną pracę. Realizacja każdego projektu to duże wyzwanie i odpowiedzialność. Każda firma posiada swoją unikalność, każda branża ma swoją specyfikę, czy choćby dziedzinowe słownictwo. Wymaga to dużego zaangażowania, ale jest jednocześnie niesamowicie interesujące i rozwijające :).

Kiedy 6 lat temu wchodziliśmy w branżę poligraficzną, wiedzieliśmy o niej tyle, co przeciętny polak, czyli oczywiście wszystko :). Jednak słowa jak np.: polimery, wykrojniki, cylindry, fleksografia nie niosły dla nas żadnego przekazu. Dzisiaj natomiast, jesteśmy jedyną polską firmą, która oferuje kompleksowy system dla drukarni etykiet. Printegy MIS, bo tak się ten system nazywa, nie ulega wątpliwości, że dzisiaj jest właśnie tym moim ulubieńcem. Poświęciliśmy na niego już ponad 25 000 roboczogodzin. Funkcjonalnością obejmuje praktycznie każdy obszar w drukarni. Automatyzuje i standaryzuje procesy, pozwala na analizę danych i wyciąganie wniosków. Działa już w 5 drukarniach w kraju, a w kolejnych będzie uruchamiany już za chwile.

Które języki programowania, IDEs, frameworki i inne narzędzia są najczęściej używane w Twojej firmie?

Nasza firma od zawsze pisze systemy w technologiach webowych. Wszystkie projekty realizujemy w języku PHP na frameworkach CakePHP oraz Symfony. Jeżeli chodzi o bazy danych, to najczęściej korzystamy z MySQL lub PostgresSQL, które korzystają z języka zapytań SQL. W przypadku frontendu oczywiście HTML5, CSS3, Javascriptu i np. Biblioteki jQuery. Poza tym, niejako już jako standard, korzystamy z repozytorium plików GIT, RedMine oraz Trello do organizacji zadań, czy Slacka do komunikacji.

Czy sądzisz, że Python na początek to dobry język programowania?

Tak, nawet bardzo bardzo dobry. Charakteryzuje się prostą składnią, dlatego jest często polecany jako pierwszy język. Co jednak również ważne, ma ogromną elastyczność, dlatego może w nim tworzyć zarówno serwisy webowe jak i aplikacje desktopowe, sieciowe, czy skrypty, a nawet gry. Poza tym jest jeszcze jeden dobry argument – nazwa języka Python, nie pochodzi od węża, ale od absolutnie kultowego brytyjskiego serialu komediowego „Latający Cyrk Monty Pythona”, który uwielbiam :)

Czy Twoi pracownicy mogą pracować zdalnie? Jakie są Wasze przemyślenia na temat pracy zdalnej?

Nie mamy obecnie ustandaryzowanego tego obszaru, jednak w sytuacji kiedy ktoś potrzebuje pracować z domu, nie robimy z tego większego problemu. Natomiast w praktyce, praca w biurze jest znacznie przyjemniejsza i efektywniejsza.

Czy masz jakieś spotkania zespołowe z biura, takie jak imprezy integrujące drużynę czy okazjonalne kolacje razem?

Tak, wychodzimy czasami całą firmą na spotkania. Próbujemy różnych aktywności: escape roomy, bilard, gokarty, paintball czy planszówki. Ważne, żeby się dobrze razem bawić.

Czy szukasz nowych programistów lub innych współpracownikom? Czego oczekujesz od potencjalnych kandydatów? Czy masz kłopoty ze znalezieniem wystarczającej liczby programistów dla swojego zespołu?

Tak, nie jest obecnie łatwo znaleźć odpowiednich ludzi. Konkurencja o pracownika jest duża. Osobiście największy nacisk kładę na cechy charakteru osoby, a nie jego umiejętności twarde. Te można relatywnie szybko uzupełnić własnymi lub zewnętrznymi szkoleniami. Natomiast chęci do pracy, odpowiednie nastawienie, to jest coś co znacznie trudniej zmienić. Dlatego jestem zawsze otwarty na osoby, które chcą uczyć się czegoś nowego, bo sprawia im to frajdę, a prace traktują jako przestrzeń do rozwoju, a nie ciężki obowiązek.

Marc Andreessen kiedyś powiedział: "oprogramowanie jest jak jedzenie świata." Jakie są Wasze przemyślenia na temat digitalizacji wszystkiego?

Czekam na chip, który będę mógł sobie wszczepić w głowie i mieć bezpośredni dostęp do zasobów całego Internetu 😊 Rozwój technologii jest obecnie bardzo szybki, powstają nowe usługi, które ułatwiają życie. Jednak największym problemem jest często to, że jako ludzkość nie nadążamy za tym rozwojem i chyba się trochę w tym gubimy. Jednak jest to temat dosyć szeroki i może nie będziemy go tutaj w pełni omawiać.

Chcesz podzielić się z nami jeszcze czymś? Jaki jest najlepszy sposób dotarcia do Ciebie i gdzie nasi czytelnicy mogą uzyskać więcej informacji?

Nie dzięki, z natury jestem dosyć małomówny i nieśmiały :D

Zapraszamy na stronę firmową oraz na stronę produktu

Sprawdź nasze kursy

Web Development 1

Web Development 1

Lublin 22.09.2022

Naucz się budowania stron i aplikacji internetowych. Wybierz nasz najsłynniejszy kurs i poznaj tajniki Web Developmentu!

od 2999,00 PLN

Zarejestruj się na ten kurs
Programowanie dla początkujących (Python)

Programowanie dla początkujących (Python)

Lublin 22.09.2022

Naucz się podstaw programowania i Zostań programistą! Kurs z języka programowania Python, który jest jednym z najpopularniejszych w świecie IT.

od 999,00 PLN

Zarejestruj się na ten kurs

Zapisz się do naszego newslettera!

Messenger